Yasaklı Sitelere Giriş

ahada geldi

İnternet ortamında pek çok kullanıcı dilediğince ve özgür biçimde dolaşabilmek istiyor. Herkesin bireysel özgürlüklerini dilediğince kullanabilmesi gereken ve özgür bir ortam olması gereken İnternet ortamında bazı sitelere kısıtlamalar getiriliyor. Bu siteler bazen YouTube bazen Twitter bazense Facebook olabiliyor. Örnek verecek olursak gezi parkı olaylarında pek çok kişi sosyal medya sitelerine giremedi. Dolayısıyla bu bir erişim engelidir. Kullanıcılar İnternet sitelerini dilediğince dolaşabilmek için farklı çareler üretiyor veya arıyor. Pek çok çeşidi var diyebiliriz. Tabi ki erişim engelini ortadan kaldırmak mümkün. Sadece yapılması gereken bazı ayarlar var. Bu ayarları düzgün şekilde yaptıktan sonra istediğiniz siteye girebilir ve rahatça İnternet’te dolaşabilirsiniz.

Erişim Engeli Nasıl Kaldırılır ?

Erişim engelini kaldırmak yani yasaklı sitelere giriş yapmak artık çoğu kişinin gündeminde olan bir konu. Çünkü kimi zaman en önemli anlarda oldukça sık kullanılan siteler sosyal medya ve farklı tarzdaki pek çok siteye yasak geliyor. İnsanlarda İnternet’in özgür bir ortam olmasını istiyor. Dolayısıyla bu yasaklardan kurtulmak için bir kaç yol bulunuyor.

HOSTS Dosyası İle Erişim Engeli Kaldırma

Merak edenler için ve giriş yapamadıkları sitelere daha kolay erişebilmek isteyenler için bir kaç yöntem mevcut. Bunlardan biri bilgisayarınızdaki HOSTS dosyanızı güncel ve uygun bir HOSTS dosyasıyla değiştirmek. Bunun için “C:\Windows\System32\drivers\etc” klasöründeki HOSTS dosyasını güncel bir dosya ile değiştirmeniz yeterli olacaktır. Ancak bu yöntem çok eskide kaldı. İnternet sitelerinin ve çözüm arayışlarının gelişmesi ve yeni bilgilerin edinilmesi ile çok daha basit yöntemler ortaya çıktı.

DNS Ayarları Nasıl Yapılır ?

Erişim engeli olan sitelere girebilmenin bir diğer yolu ise DNS ayarlarını değiştirmek. DNS ayarlarını değiştirmekte oldukça basit bir işlem sadece doğru şekilde yapılması gerekiyor. Bunun için öncelikle Ağ Bağlantılarım veya Ağ Paylaşım Merkezi isimli klasörlere gitmeniz gerekiyor. Burada karşınıza çıkan İnternet simgesine sağ tuş yaparak Özellikler seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Açılan pencerede Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyip ilk boşluğa 8.8.8.8 ikinci boşluğa 8.8.4.4 rakamlarını girmeniz gerekiyor. Akabinde “Tamam” butonuna bastığınızda DNS ayarlarını yapmış olacaksınız. Daha sonra ağ bağlantılarından İnternet’i kapatıp açın veya bilgisayarınızı yeniden başlatın.

DNS Ayarları Nasıl Yapılır Resimli Anlatım
DNS-Ayari

Ultrasurf Yasaklı Sitelere Giriş

Erişim engeli olan sitelere giriş yapabilmek için bir diğer yöntem de Ultrasurf kullanmak. Ultrasurf bir programdır bu programı indirdiğinizde oluşan simgeye tıklayarak açabilirsiniz. Böylece Ultrasurf ile beraber açılan tarayıcıda dilediğinizce gezinti yapabilirsiniz. Yasaklı sitelere bu program aracılığı ile girmiş olacaksınız.

Firefox Eklentisi İle Yasaklı Sitelere Giriş

Tarayıcı olarak Mozilla Firefox kullananlar için oldukça kullanışlı bir eklenti mevcut. Bu eklentinin ismi “Stealthy” olarak biliniyor. Mozilla Firefox’ta eklentiler sekmesinde Stealthy kelimesini arattığınızda bu eklenti hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Firefox’a Stealthy eklentisini kurup tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra Stealthy eklentisini aktif hale getirebilmek için oluşan butona basmalısınız. Akabinde eklenti aktif hale gelecek ve yeşil renk yanacaktır. Artık istediğiniz gibi özgürce dolaşabilirsiniz. Stealthy eklentisini kapatmak içinse yeşil butona bir kere daha tıklamanız yeterli olacaktır. Eklenti aktifken yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Kapattığınızda giriş yapamazsınız.

Yasaklı sitelere giriş ile ilgili merak edilen pek çok soruya yanıt getirdik. Bu bilgiler ışığında sizlerde isteğiniz doğrultusunda bu işlemleri yaparak özgür bir İnternet kullanıcısı olabilirsiniz. Erişim engeli olan siteleri açabilmek sizin elinizde. Sadece doğru ayarları doğru şekilde yaparak yasaklı sitelere giriş sağlayabilirsiniz. Takıldığınız noktalarda sizlere yardımcı olmaktan kıvanç duyarız.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>